یک پیشکسوت کشتی در مازندران مطرح کرد:
تاریخ: ۱۳:۵۸ :: ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
نام نویسنده: سیده رُجا شجری
الزامات کشتی گیران در راه قهرمانی

اگر کشتی گیران دنیایی از فنون را بلد باشند اما قدرت بدنی مناسب و آمادگی برای اجرای آن را نداشته باشند هیچ مشکلی از مشکلات آنها حل نمی شود و این قدرت بدنی در بدل کاری نیز مفید خواهد بود.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،در تمرینات متمرکز کشتی گیران ، شعبان وفایی نژاد کارشناس کشتی کشورمان خطاب به آنها اظهار داشت: امروز علم بدنسازی سالم قدرت بدنی مناسب حرف اول و آخر دنیای قهرمانی برای کسب مدال های جهانی و المپیک را می زند.

وی افزود: اگر قهرمانی ۲ الی ۳ فن مناسب را بلد باشد و بتواند آن را با قدرت بدنی خوب اجرا کند براحتی در قوانین و شرایط کنونی ، قهرمان جهان و المپیک می شود .

وفایی نژاد گفت: اگر کشتی گیران دنیایی از فنون را بلد باشند اما قدرت بدنی مناسب و آمادگی برای اجرای آن را نداشته باشند هیچ مشکلی از مشکلات آنها حل نمی شود و این قدرت بدنی در بدل کاری نیز مفید خواهد بود.

این کارشناس کشتی با اشاره به اینکه حسن یزدانی از نفس خوب و قدرت بدنی مناسب در کنار دستان و پاهای قوی و شرایط روحی خوبی برخوردار است، تصریح کرد: با این روند می توان حداقل چندین مدال با ارزش آسیایی و جهانی و حتی در سطح المپیک برای کشتی کشور به دست آورد او حتی در یک وزن بالاتر هم می تواند صاحب مدال و سکوی قهرمانی شود که لازمه آنها تنها حفظ شرایط آمادگی می باشد.

شعبان وفایی نژاد خطاب به نونهالان و نوجوانان و جوانان جویای نام و افتخار در کشتی مازندران یادآور شد: به هیچ عنوان بدون مجوز پزشکی از مکمل های غذایی تحت عنوان مکمل های بدنسازی استفاده نکنید متأسفانه بسیاری از کشتی گیران نسل پایه بدون در نظر گرفتن تبعات جسمی، اقدام به استفاده از مواد نیروزا می کنند که این موضوع علاوه بر اینکه آنها را از مسیر قهرمانی دور می کند، برای سلامتی و آینده ی ورزشی شان نیز مضر است.

این کارشناس کشتی به رعایت اصول تدارکات در زمان تمرینات کشتی نیز اشاره و اذعان داشت: همه کشتی گیران باید در زمان تمرین حوله کوچک اختصاصی داشته باشند متأسفانه دیده می شود عده ای از کشتی گیران با تی شرت گرمکن و پیراهن عرق خودشان را خشک می کنند که این اقدام غیربهداشتی برای کشتی ما به شمار می رود.

وی خطاب به والدین کشتی گیران نونهال و نوجوان و جوان نیز تصریح کرد: همراهی و نظارت بر تمرینات کشتی گیران خوب است اما دخالت در امر آموزش توهین به مربیان می باشد و از هرگونه دخالت و اظهار نظر فنی در امر آموزش خودداری کنند.

شعبان وفایی نژاد پیرامون مباحث استراحت کشتی گیران نیز خاطر نشان کرد: هرگونه شب زنده داری تحت هر عنوانی که مانع از زمان استراحت کشتی گیران باشد خوب نیست و کشتی گیران باید همانطوری که تمرینات منظمی دارند باید خواب و تغذیه مرتب و منظمی داشته باشند .

کارشناس با سابقه کشتی مازندران از مجید ترکان به عنوان نمونه ای شاخص در جهان کشتی یاد کرد که در همه اردوها و مسابقات توجه ویژه ای به زمان استراحت و خواب خودش داشته و می گوید: متأسفانه مرور فنون یا تمرین مرور فن در تمرینات کشتی گیران کم شده و همین امر باعث فقر اجرای فنون اصیل مازندرانی در حین مسابقات می باشد؛ متأسفانه تمرینات فنون فرنگی همچون بنداز خیلی کم شده که باید این اصل مورد توجه قرار بگیرد.

وفایی نژاد با انتقاد شدید از روش بدنسازی کشتی گیران گفت: بسیاری از قهرمانان ما تصور می کنند بدنسازی یعنی زیباسازی و پرورش اندام که این تفکر غلط است چرا که بدن کند و تنبل می شود و از چابکی بدن می کاهد که اصول آن بر پایه قدرت بدنی مناسب به همراه انعطاف بدنی باشد و در کلاس آمادگی جسمانی کشتی گیران از وجود مربیان دوومیدانی و ژیمناستیک و تغذیه استفاده شود.

شعبان وفایی نژاد به آشنایی مربیان و کشتی گیران نسبت به قوانین جدول مسابقات ، داوری و کشتی تأکید و اظهار داشت: وزن کم کردن های غیرعلمی موجب نابودی و سلامتی کشتی گیران می گردد برای نونهالان و نوجوانان و جوانان کاهش وزن موجب صدمات جبران ناپذیری می شود و عمر قهرمانی ورزشکاران را کاهش می دهد.

این کارشناس باسابقه که در کارنامه ورزشی اش مربیگری کشتی نیز بسیار دیده شده ، خاطر نشان کرد: باید در روش تمرینات و نرمش ها به حرکات اصلاحی توجه شود تمرینات و نرمش های سنتی بدون رعایت اصول باعث آسیب دیدگی نونهالان و نوجوانان و جوانان می شود .

وی با انتقاد شدید از تمرینات مختلط گروههای سنی پایه در کشتی تصریح کرد: این روش اشتباهی است مگر می شود تمرینات بدنسازی خردسالان، نونهالان و نوجوانان و جوانان یکسان باشد این کلاس ها باید جداگانه و بر روی اصول برگزار شود.

پاسخی بگذارید