تاریخ: ۱۸:۴۲ :: ۱۳۹۷/۰۳/۱۰
نام نویسنده: مرتضی خالقی

رسانه های نزدیک به پرسپولیس ظرف روزهای اخیر از تمایل این باشگاه به جذب یک مهاجم عراقی خبر دادند، مهاجمی که سابقه بازی در تیم ملی عراق را هم دارد.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،

در حال حاضر و تا این لحظه پنجره نقل و انتقالاتی پرسپولیس بسته است اما با این وجود این تیم در بازار امسال منفعل نبوده است. با توجه به شرایط خاص پرسپولیس و اینکه نمی تواند تا نیم فصل بازیکنی را به خدمت بگیرد این باشگاه درصدد است تا بازیکنان مدنظرش را برای نیم فصل استندبای نگه دارد. مانند مهدی شیری که بعد از بستن قرارداد با پرسپولیس یک نیم فصل در پیکان بازی خواهد کرد و سپس در نیم فصل دوم به پرسپولیس می پیوندد. هرچند پرسپولیسی ها به معجزه امید دارند و اینکه پنجره باز شده و بتوانند ستاره های مدنظرشان را بگیرند اما در اینصورت نیز این تیم باید با ادامه همین روش بازیکن بگیرد.

مهاجمی از عراق؟

با وجود محرومیت پرسپولیس ، اما اینروزها اخبار زیادی از گوشه و کنار درباره گزینه های مدنظر پرسپولیس برای فصل آینده شنیده می شود. براساس خبری که یکی از رسانه های نزدیک به باشگاه منتشر کرد مهاجم عراقی نیز مدنظر باشگاه است اما برای جذب آن باید رضایت برانکو ایوانکوویچ جلب شود.اما نکته جالبی که درباره این مهاجم که سابقه بازی در تیم ملی عراق و سابقه حضور در باشگاه های النفت و الشرطه را دارد  این است که باردیگر در باشگاه پرسپولیس ابتدا کسان دیگری بازیکن را انتخاب کرده و سپس به دنبال جلب رضایت سرمربی هستند. اتفاقی که درباره گولچ و دو اوکراینی و حتی محسن مسلمان در پرسپولیس در این سال ها رخ داده است. در اینجا بحث کیفیت بازیکنی مثل مهاجم عراقی نیست موضوع این است که چطور این روش ناموفق جذب بازیکن با وجود تغییر در مدیریت پرسپولیس نیز هنوز ادامه دارد. با این وجود گویا بازهم همین روش ادامه داشته و کسانی درصدد جذب بازیکن برای پرسپولیس هستند آن هم بدون آنکه سرمربی آن بازیکن را پیشنهاد داده باشد.

خرید بد ممنوع!

در سال های اخیر خریدهای خارجی پرسپولیس مثل سال های قبل از آن خوب نبودند و این موضوعی است که به نظر می رسید با ورود برانکو در پرسپولیس لااقل شرایط بهتری پیدا کند. اما گولچ، اوکراینی و یکی دو مورد دیگر باعث شدند که کمتر کسی یادی از ژوزه تادئو و پائولو دی کارمو و سامبو جوچی کند. این در حالی است که استقلال رقیب پرسپولیس در این سال ها خریدهای خارجی خوبی در کنار خریدهای بد خارجی اش داشته است. درست است که استقلال هم بازیکن خارجی بد کم نداشته اما بازیکنانی مثل جانواریو، جی لوید ساموئل ، رابسون و بهترین آن ها مامه تیام خریدهایی هستند که نشان می دهد که استقلالی ها چقدر در زمینه جذب بازیکن خارجی عملکرد خوبی داشتند. در حالی که پرسپولیس هم مثل استقلال در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان حضور دارد اما به نظر می رسد در روند جذب بازیکن برای این تیم هنوز مشکلاتی وجود دارد و ممکن است بازهم خریدهایی مثل اوکراینی ها در این باشگاه انجام شود.

چرا استقلال می تواند پرسپولیس نه؟!

این سوال امروز وجود دارد که چرا استقلال می تواند با بازیکن با کیفیتی مثل مامه تیام قرارداد ببندد اما پرسپولیس نمی تواند چنین بازیکنی را به خدمت بگیرد(هرچند گفته می شود که تیم نیز ممکن است از استقلال جدا شود)؟! هر دو باشگاه دولتی هستند و اسپانسرهای مشترک داشته و احتمالا دارند و درآمد و مخارجشان تقریبا برابر است. پس چگونه است که استقلال توان خرید چنین بازیکنی را دارد اما پرسپولیس نه؟! آیا این به سیاست باشگاه ها و مدیران آن مرتبط نمی شود؟! یا به سلیقه و سبک کاری مربیان؟! برانکو ایوانکووچ وقتی طارمی در همان سال اول به ریزه اسپور رفت و در برابر این سوال قرار گرفت که به جای طارمی چرا مهاجم خارجی نمی آورد صراحتا اعلام کرد که پرسپولیس باید یک مهاجم خارجی سطح بالا بیاورد که در سال ۲۰-۲۵ گل بزند. واقعا این سوال از مدیران پرسپولیس وجود دارد که به جای جذب سه بازیکن خارجی ضعیف –اوکراینی ها و گولچ- نمی شد یک مهاجم یا هافبک بسیار باکیفیت خارجی جذب کرد؟! آیا پرسپولیس نمی توانست مثل استقلال یک بازیکن در سطح مامه تیام جذب کند؟! اگر می تواند پس چرا این کار را نکرده است و اگر نمی تواند چرا استقلال که یک تیم دولتی و با بودجه و اسپانسر یکسال است توانسته به این مهم دست یابد؟

همه خارجی ها در ازای یک بازیکن

پرسپولیس در این مدتی که برانکو ایوانکوویچ هدایت این تیم را به عهده گرفته است ۹ بازیکن خارجی استخدام کرده است. لوکا ماریچ، جری بنگستون، الکساندرلوبانوف، اولکسی پولیانسکی، ولادیمیر پریموف، بوژیدار رادوشوویچ، آنتونی گولچ، گادوین منشا و بشار رسن ۹ بازیکن خارجی هستند که در این مدت لباس پرسپولیس را به تن کرده اند. در این بین جری بنگستون، لوبانوف، منشا و رسن بازیکنانی بوده اند که برای پرسپولیس بازی کرده و عملکرد نسبی هم داشته اند. اما دیگر خارجی های پرسپولیس و به خصوص گولچ و دو اوکراینی تنها ضررهای مالی صرف  برای پرسپولیس بودند آن هم در حالی که این تیم با مشکل کمبود بازیکن مواجه بود و مشکلات مالی زیادی داشت.

بازیکن ۲ میلیون و دویست هزار دلاری

با احتساب رقم قرارداد ۹ بازیکن خارجی پرسپولیس که در سه فصل گذشته به پرسپولیس پیوسته اند این تیم در حدود ۲ میلیون و دویست هزار دلار برای جذب بازیکن خارجی هزینه کرده است. البته این هزینه ها جدا از جرایم مالی است که روی برخی قراردادها مانند گولچ باشگاه پرداخته است. براساس رقم قرارداد بازیکنان پرسپولیس برای جذب لوکاماریچ ۲۲۰ هزار دلار،  جری بنگستون ۱۷۰ هزاردلار، الکساندرلوبانوف ۲۷۰ هزار دلار، اولکسی پولیانسکی ۲۵۰ هزار دلار، ولادیمیر پریموف ۲۵۰هزار دلار،  بوژیدار رادوشوویچ ۱۲۰ هزار دلار،آنتونی گولچ ۳۲۰ هزار دلار، گادوین منشا ۳۵۰ هزار دلار و بالاخره بشار رسن ۲۲۰ هزار دلار هزینه کرده است. این مبلغ چیزی در حدود دو میلیون و دویست هزار دلار خواهد شد. با توجه به اینکه دیگر امروز همه می دانند مامه تیام مهاجم سنگالی استقلال که توانسته با گل های حساس و سرنوشت سازش نقش مهمی در موفقیت های استقلال داشته باشد خواهان قراردادی یک میلیون دلاری با آبی ها است. این نشان می دهد که پرسپولیس به جای ۹ بازیکن خارجی می توانست یک بازیکن خارجی بسیار باکیفیت را با قیمت نزدیک به ۲ میلیون دلار جذب کند و این در بازار ترانسفر بازیکن یعنی بازیکنی که دو برابر مامه تیام در حال حاضر قیمت دارد. نگاهی به قیمت بازیکنان در سایت ترنسفر مارکت نیز نشان می دهد که پرسپولیس با این مبلغ می توانست یک یا حتی دو بازیکن سطح بالا را استخدام کند. اما چرا اینگونه نشد و بخش مهمی از این پول صرف بازیکنانی شد که حتی چند دقیقه هم برای پرسپولیس بازی نکردند؟!

پاسخی بگذارید