تاریخ: ۱۷:۴۵ :: ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
نام نویسنده: مرتضی خالقی

با ورود تکنولوژی های جدید به تیم های فوتبال، حالا مربیان می توانند اطلاعات بسیار زیادی از عملکرد بازیکنان خود در اختیار داشته باشند و با توجه به آنها تصمیمات صحیح تری برای موفقیت تیم خود اتخاذ کنند.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،

تکنولوژی های جدید رفته رفته در حال باز کردن جای خود در تمام جنبه های زندگی هستند و در این میان فوتبال که محبوب ترین ورزش جهان به شمار می رود هم از این قاعده مستثنی نیست و روز به روز شاهد ارتقای سطح دانش در فوتبال دنیا هستیم.

شاید چند سال پیش  استفاده از ویدئو چک و تکنولوژی عبور توپ از خط دورازه به ذهن هیچ یک از اهالی فوتبال خطور نمی کرد، ولی حالا این تکنولوژی های مدرن راه خود را پیدا کرده اند و بخشی از ورزش فوتبال هستند و تکنولوژی ترکر(GPS)هم در میان اکثر مربیان دنیا متداول شده است.

 

بسیاری از مربیان و آنالیزورهای تیم های فوتبال تصمیم گرفته اند تا از فناوری های نو در هنگام برگزاری تمرینات و مسابقات تیم خود سود ببرند. تازه ترین تکنولوژی که این روزها به یاری مربیان فوتبال آمده، ترکر است که همه ما بارها نام آن را شنیده ایم اما وظیفه ای را که ترکر برای ورزش فوتبال انجام می دهد، شاید به دور از تصورات ما باشد.

 

تـرکـر یا GPS، یک ابزار تکنولوژیک مدرن است که عملکرد بدنی بازیکنان را مانیتور می‌کند و در اختیار مربیان قرار می‌دهد؛ تغییراتی مانند ضربان قلب ، تعادل بازیکن ، میزان و نوع دویدن که به صورت لحظه به لحظه ، سرعت و شتاب بازیکنان در جریان تمرین‌ها و مسابقات تیم به مربیان تیم منتقل می‌شود. این تکنولوژی به مربیان این امکان را می دهد تا تمام جزئیات بازیکنان خود را زیر نظر داشته باشند ..

ریچارد کنهرد که چندی پیش پایان نامه دکترای خود با کمک باشگاه نیوکاسل را در این زمینه انجام داد، در این باره می گوید: « باترکر  می توان سرعت بازیکنان و جهت و مسافتی که آن ها در هنگام دویدن طی می کنند را مشاهده کرد. همچنین با بررسی نوع و مدت تمرین قادر خواهیم بود میزان چگالی دوهای سریع آن ها تا زمان ریکاوری را محاسبه کنیم. در این تحقیق ریچارد مجموعه ای از تست های مختلف را طراحی کرده که شامل تست های عملکرد و مقیاس های فیزیولوژیکی می‌شود. این مقیاس‌ها شامل اندازه گیری تغییر ضربان قلب و غیره است که می تواند دو بار در هفته انجام ‌شود تا میزان آمادگی جسمانی و خستگی بازیکن را در طول فصل، مشخص کند.»

 

این تکنولوژی در تمرین‌های  پیش فصل تیم ها و طی فصل جهت آماده‌سازی بهتر استفاده می‌شود و با داده‌هایی که در  زمان جابه‌جایی و تحرک بازیکنان ارائه می‌دهد، به آنها کمک می‌کند آمادگی بدنی خود را بالا ببرند و با تمرین‌ها بهتر تطبیق پیدا کنند. داده‌های “تِرَکِر” به مربی این اختیار را می‌دهد تا با آگاهی کامل از شرایط بدنی بازیکن، تمرین‌های مناسب‌تری را برای بازگشت زودتر او به شرایط مسابقه، طراحی کند.

دستگاه ترکر (GPS) در فوتبال و انواع ورزش ها درپشت یک جلیقه قرار می گیرد که بازیکنان با پوشیدن این جلیقه و وسایل مرتبط با این تکنولوژی، اطلاعات هر بازیکنان را در اختیار مربیان قرار می‌دهد. این تکنولوژی می تواند در دوره مصدومیت بازیکنان هم مورد استفاده قرار بگیرد.

 

 

 

 

 

پاسخی بگذارید