تاریخ: ۱۸:۲۹ :: ۱۳۹۷/۰۳/۰۷
نام نویسنده: مرتضی خالقی

سرمربی تیم ملی علیرغم تمامی شایعاتی که البته خودش با صحبت‌هایش در خصوص پایان همکاری با ایران و بعد از جام جهانی شکل داده، در حال آماده‌سازی تیم برای سه جدال بزرگ در روسیه است

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،

کارلوس کی‌روش ۲۴ ساعت پیش از جدال تاریخی با ترکیه در راه آماده‌سازی جام جهانی با همان انگیزه‌ی همیشگی شاگردانش را مهیا می‌کند. در شرایطی که تصور می‌شد این صحبت‌ها در خصوص پایان همکاری بعد از جام جهانی خللی در انگیزه و روحیه شاگردانش شکل دهد اما مشاهده رفتار او در فاصله کوتاه باقیمانده تا اولین دیدار تدارکاتی چیز متفاوتی را نشان می‌دهد.

 

کمپ بشیکتاش؛ ۲۴ ساعت پیش از جدال با ترکیه

اصحاب رسانه با حضور در کمپ پر امکانات تیم مطرح ترکیه‌ای در انتظار گفتگوی سرمربی پرتغالی ایران هستند. در این جمع یک رسانه پرتغالی هم دیده می‌شود که برای پوشش اخبار مرد پرتغالی نیمکت ایران حاضر است. چیزی که بیش از هر چیزی به چشم می‌آید امکانات فوق العاده این کمپ است که حتی مایه حسرت خبرنگاران ایرانی نیز می‌شود. تقریبا هیچ کدام از امکاناتی که برای خبرنگاران در این نشست خبری تدارک دیده شده در هیچ باشگاه ایرانی وجود ندارد. مسلما چنین امکاناتی برای آماده سازی بازیکنان نیز به شکلی دیگر مهیا شده است و آنها نیز در فاصله ۲۰ روز مانده به رقابت‌های روسیه در بهترین فرم مهیای این رقابت می‌شوند.

 

کی‌روش؛ مصمم و با انگیزه

سرمربی تیم ملی هم رفتار متفاوتی نسبت به رسانه‌ها در تفاوت با روزهایی که در ایران دارد، از خود به نمایش می‌گذارد. نزدیک شدن به مرد پرتغالی و درخواست از او برای ژست‌های عکاسی به راحتی از سوی او پذیرفته می‌شود و این همان چیزی است که عکاسان بارها به آن اشاره می‌کنند؛ البته جمله جالبی نیز یکی از آنها می‌گوید: حیف این ژست‌ها که بعد از جام جهانی به هیچ کاری نمی‌آید و مثلا نمی‌شود بعد از حضور او روی نیمکت تیم دیگری تیتر زد ژست کارلوس کی‌روش  به علاوه‌ی عکس.

 

خبرنگاران ایرانی مقدم بر خبرنگاران ترکیه ای

کی روش اما با صورتی سرخ و پرحرارت در نشست خبری حضور یافته است. کاملا مشخص است بار دیگر به دنبال این است تا مسیر پرسش‌ها به سمت آینده‌اش روی نیمکت ایران برود. همان جایی که تا پیش از صحبت درباره داستان بازی ایران و ترکیه ابتدا مترجم ترکیه‌ای صحبت‌های او را برای رسانه این کشور ترجمه می‌کرد اما وقتی که داستان آینده او و نیمکت ایران مطرح شد او از آرین قاسمی می‌خواهد بیش از این خبرنگاران ایرانی را منتظر نگذارد و ابتدا او به فارسی ترجمه کند و بعد از آن به ترکیه‌ای انجام شود.

 

خلبانی که به مقصد رسید؟

کی‌روش در خصوص روزهایی که پشت سر می‌گذارد از مثال خلبان و خدمه و مسافر بهره می‌برد؛ خلبانی که در ارتفاع ۴ هزار پایی تنها به مقصد پیش رو فکر می‌کند و وظیفه‌ای که روی دوش او برای به سلامت نشاندن این مسافران احساس می‌کند. او عنوان می‌کند هر پیشنهادی باید پیش از این پرواز به او صورت می‌گرفت و اکنون هواپیما کاملا از مبدا دور شده و مقصد را دنبال می‌کند. چیزی که در جام جهانی قبلی نیز رخ داده بود اما کی‌روش در پایان سومین سال همکاری خود با تیم به ایران بازگشت و مذاکرات را دنبال کرد. او که تا پایان سال ۲۰۱۸ با فدراسیون ایران قرارداد دارد بار دیگر همان مسیر را دنبال می‌کند یا اینبار به زعم خودش تصمیم‌گیران و هواداران جعلی شرایط متفاوتی را پیش پای او قرار خواهند گذاشت؟ هر چه هست او مدعی شده که این ضمانت را به هواداران می‌دهد که تیم و بازیکنانش بدون توجه به این حواشی بهترین نمایش را به جا خواهند گذاشت. یک امیدواری به همان سبک حضور در برزیل، همان جایی که گفته بود شاید شانسی مقابل آرژانتین نداشته باشند اما این بازی برای حریف بهشت نیز نخواهد بود.

 

ادامه برخوردهای صمیمانه به هواداران

کی‌روش بعد از صحبت‌هایش مسیر منتهی به کمپ تمرینی را دنبال می‌کند. ایرانی‌های هوادار به راحتی به او نزدیک می‌شوند و یکی در این میان تابلویی به عنوان هدیه تقدیم او می‌کند که با گرمی از سوی مرد پرتغالی قبول می‌شود و پیشنهاد عکس یادگاری با این هوادار و هدیه‌اش را می‌دهد. او البته از هوادار می‌خواهد که او راه همراهی نکند و از مسیر تعریف شده برای تماشای تمرین بیاید.

 

ملاقات جالب کی روش و شهریار

در محل کمپ یک مهمان ویژه در انتظار مرد پرتغالی است. علی دایی؛ کسی که صحبت‌های حمایت گونه‌اش برای تیم ملی و کی‌روش با این خبر که جانشین‌ احتمالی‌اش شده تعبیر شده است. کی‌روش اما طی روزهای اخیر به گرمی آغوشش را برای بزرگترین چهره حامی خود بازگذاشته است. علی دایی که به دعوت فدراسیون ترکیه! برای تماشای این بازی در این کشور حضور یافته، با دیدن کی‌روش به استقبال او می‌رود و همان آغوش مشابه بار دیگر شکل می‌گیرد. دایی اما دقایقی بعد با جملات خود برابر خبرنگاران پاسخ شایعات مربوط به جانشینی کی‌روش را می‌دهد: باید حمایت کرد و این حرفها بیخود است!

 

مدافعان یا خط هجومی

نفرات تیم ملی یک به یک وارد چمن می‌شوند و در این بین برخی از آنها با مشاهده علی دایی و مهدی پاشازاده به استقبال آنها می‌روند. حضور یک به یک بازیکنان شاید یک دلگرمی خاص برای موفقیت ولو کوچک و اتفاقی در جام جهانی شکل دهد؛ کریم انصاریفرد اولین است، بازیکنی که در یکی از بهترین لیگ‌های اروپایی تا روز پایانی مدعی آقای گلی بود. مهدی طارمی که آقای گل دو فصل فوتبال ایران بود و روزهای خوبی در تیم ملی پشت سر گذاشته و قوچان نژاد که می‌توان روی او حساب کرد. قدوس هم به عنوان چهره جدید تیم ملی چهارمین نفری است که وارد چمن می‌شود، بازیکنی که تمجید آرسن ونگر را پشت خود دیده چرا نتواند در ترکیب ایران در جام جهانی جرقه یک موفقیت تاریخی را بزند؟

ایرانی ها قورباغه را قورت می دهند

مهاجمان تیم ملی با حضور علیرضا جهانبخش و وحید امیری و ترابی کامل می‌شود و جالب اینکه اول از همه این خط هجومی در چمن حاضر شده‌اند. جهانبخش که آقای گلی اروپا را در کارنامه خود دارد اوج اعتمادبنفس‌مان را در اردوی تیم ملی شکل می‌دهد و همان موقع است که شاید حرف دایی در برابر رسانه پرتغالی برای ما قابل باورتر شود؛ ایرانی‌ها کارهای سخت را بهتر انجام می‌دهند. همه آماده هستند تا قورباغه را قورت دهند! کمی این‌طرف‌تر گلرها هم وارد می‌شوند و در کنار روزبه چشمی، پژمان منتظری و میلاد محمدی و البته علی قلی زاده. پورعلی گنجی اما حساب خود را از آنها جدا می‌کند و در کنار چهره‌هایی مثل جهانبخش، رامین رضاییان و … .

 

بازیکنان تیم ملی گوش به فرامین فرمانده

بازیکنان تیم ملی اما ملزم به انجام دستورالعملی هستند که کی‌روش برای آنها تعریف کرده است. جایی که بیرانوند، مظاهری و طارمی و رامین رضاییان و… در شرایطی که از کنار اصحاب رسانه عبور می‌کنند زیر لب با گفتن این جمله که ببخشید نمی‌توانیم از نزدیک احوالپرسی کنیم و خوشامد بگوییم از احتمال تنبیه از سوی کی‌روش به عنوان دلیل آن یاد می‌کنند.

 

سنگری که هنوز شماره یک آن مشخص نیست

تیم آنالیز تمام مراحل تمرین را مورد بررسی و فیلمبرداری قرار می‌دهد. یک دوربین هم مختص دروازه‌بانان است تا عملکرد و شرایط آنها کاملا پیش از جام جهانی مورد بررسی باشد و شاید اینبار هم مثل برزیل یک سورپرایز انتظار پیراهن شماره یک را بکشد.

 

وقتی کی روش جدی می شود

بعد از خوش و بش دایی و پاشازاده با بازیکنان و اهدای پیراهن‌های خاطره انگیز ۱۰ و ۲۰ ، تمرین استارت می‌خورد. از این لحظه کی‌روش با جدیت خاص خودش خواهان اجرای نظم در تمام بخش‌هاست. حتی حضور پاشازاده و دایی در کنار زمین و گفتگو با رسانه‌ها کمی او را آزرده می‌کند و نگران پرت شدن حواس شاگردانش است و بارها این تذکر را به شکل مختلف به گوش محسن معتمدکیا می‌رساند تا او نظم را به بهترین شکل اجرا کند و چه خوب برای مدیررسانه‌ای تیم ملی که طبق قوانین تنها ۱۵ دقیقه ابتدایی تمرین طبق قوانین با حضور اصحاب رسانه برگزار می‌شود و او می‌تواند با مشایعت آنها به خارج از چمن، نگرانی بابت توبیخ از سوی کی‌روش را نداشته باشد.

 

هدفمان آسمان نیست !

ملی‌پوشان با چی پی اس تمرین خود را دنبال می‌کنند و مراحل ابتدایی تمرین که با حضور اصحاب رسانه برگزار می‌شود هیچ نکته‌ی ویژه‌ای جز نگرانی کی‌روش بابت آماده‌سازی چهره‌های مصدوم تیمش ندارد. او در واکنش به شوتی که سامان قدوس به بدترین شکل ممکن از بالای دروازه کوچک راهی بیرون می‌کند، آسمان را نشانش می‌دهد و می‌گوید هدف‌مان آنجا نبود. اشکان سعی در کار با توپ در مرحله کری خوانی بازیکنان را ندارد تا ریسک بازگشت به ترکیب را از خود  دور نکند و امید ابراهیمی هم در تلاش است تا در غیبت سعید عزت اللهی برابر مراکش جانشین موفقی برای شماره ۶ باشد. هیچ کدام از بازیکنان درباره تیم باشگاهی نمی‌پرسند و تمام درگوشی‌ها و سوالات آنها در خصوص جام جهانی و حریف اول ایران یعنی مراکش و وضعیت آنهاست. همان جوی که پیش از جام جهانی برزیل وجود داشت و آنها تنها به حریف اول خود یعنی نیجریه تمرکز داشتند و انگار نه انگار که سوژه تمام ایران بازی بزرگ با آرژانتین است.

 

همه امیدوار به تیم کی روش هستیم

تیم ملی امر‌وز به مصاف ترکیه خواهد رفت، دیداری که کی‌روش از آن به عنوان یک هدیه جالب یاد کرده است. دیداری که شاید بتواند بخشی از خواسته‌های فنی او و بازیکنانش را برای آماده‌سازی مقابل حریفان جام جهانی را برآورده سازد. و ما امیدوارم که کی‌روش با الهام از جملات علی دایی بتواند اینبار هم این درس بزرگ‌را به شاگردانش بدهد« قورباغه‌ات را قورت بده».

پاسخی بگذارید