شوک به لیگ برتر فوتبال ؛
تاریخ: 15:39 :: 2022/07/31
نام نویسنده: احمد قربانی
رد ۹ داور سرشناس در تست آمادگی جسمانی!

در حالی که این روزها تست داوران در جریان است، به نظر می‌رسد ۹ چهره سرشناس از آزمون آمادگی جسمانی رد شده‌اند.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،تعداد زیادی از داوران فوتبال ایران  که در اردوی پیش فصل خود حاضر شده‌اند تا پس از برگزاری کلاسهای تئوری در امتحان آمادگی جسمانی نیز شرکت کنند.

این تست که با استاندارد فیفا برگزار می‌شود، به این شکل است که داوران باید شش دور ۴۰ متر را بدوند و هر دور باید زیر شش ثانیه به پایان برسد. همچنین چهل بار باید ۷۵ متر را بدوند که این آزمون با دشواری زیادی برای برخی داوران همراه بوده و باعث رد آنها نیز شده است.

آنها در تست دوم باید ۱۵ ثانیه می‌دویدند و ۱۸ ثانیه هم وقت استراحت داشتند و این کاری بود که ۴۰ بار در فاصله ۷۵ متری باید انجام می‌شد.

نکته جالب، مردود شدن علی اصغر مومنی، داور بین المللی فوتبال ایران بود که در این تست رد شد تا به این ترتیب کار او برای حضور در رقابت‌های جام ملتهای آسیا و همچنین لیگ قهرمانان آسیا دشوارتر از قبل بشود.

از دیگر نفراتی که در امتحان آمادگی جسمانی نتوانستند کار را به پایان برسانند تا دیرتر از زمان لازم از خط عبور کردند، اشکان خورشیدی، محمدحسین زاهدی‌فر، کمیل غلامی، میثم حیدری، رضا عادل و روح‌الله شریفی هستند که حضور خورشیدی و زاهدی‌فر در این لیست عجیب به نظر می‌رسد.

نکته مهم در مورد دو داور دیگر، سیدمهدی سیدعلی و علی صفایی است. این دو که فصل گذشته عملکرد قابل قبولی داشتند، در حالی این تست را با ناکامی پشت سر گذاشتند که صفایی تنها به دلیل خطای استارت، رد شد اما هر ۴۰ دور را به پایان رساند و سیدعلی نیز آنطور که به ایسنا توضیح داده «مشکل زانو» داشته است.

این در شرایطی است که امروز کلاس تئوری برای داوران با مدرس خارجی برگزار شد که رضایت حاضران در این جلسه را به دنبال داشت و آنها از آخرین تغییرات مربوط به داوری اطلاع پیدا کردند که البته بر اساس گفته‌های این مدرس، تغییر خاصی در قوانین ایجاد نشده و تنها بحث مهم بر سر شفافیت قانون آفساید بوده است.

داوران تا ظهر فردا در اردو حضور خواهند داشت و یک امتحان تئوری را هم پشت سر می‌گذارند که قبولی در این آزمون نیز اهمیت دارد اما داورانی که تست آمادگی جسمانی را با موفقیت پشت سر گذاشتند، مشکلی برای حضور در لیگ برتر نخواهند داشت.

باتوجه به رد ۹ داور در تست آمادگی جسمانی، این نگرانی وجود داشت که فدراسیون با کمبود داور برای دیدارهای مهم مواجه باشد اما نگاهی به لیست داورانی که قبول شدند، نشان می‌دهد که نگرانی از این بابت وجود ندارد و حضور پیام حیدری، بیژن حیدری، امیر عرب براقی، حسن اکرمی، رضا مهدوی و… تیم داوری لیگ برتر را همچنان پرستاره نگه خواهد داشت.

این در حالی است که چند کمک داور از جمله علی میرزابیگی، امیر محمد داوودزاده و رضا مدیرروستا در این تست رد شدند و همچنین نفرات دیگری هم هستند که چندان سرشناس نیستند.

نکته مهم اینکه روز ۱۰ مهر ماه آخرین فرصت فیفا برای اعلام اسامی داوران بین المللی است و ۱۰ دی ماه نیز لیست جدید رجیستری می‌شود. باتوجه به اینکه برخی داوران ایرانی تست کنفدراسیون فوتبال آسیا را با موفقیت پشت سر گذاشتند، احتمال تغییر در لیست وجود دارد.

درباره سرنوشت داوران رد شده هم اگرچه گمانه زنی زیادی وجود دارد اما در نهایت این خداداد افشاریان است که باید در مورد آنها تصمیم بگیرد.

پاسخی بگذارید