تحلیل عملکرد مازنی ها در لیگ برتر فوتسال؛
تاریخ: 9:44 :: 2021/11/28
نام نویسنده: sobhan
هاشمی : حضور دو نماینده از استان ظرفیتی برای رشد فوتسال استان است/ دو تیم هوشیار باشند

کارشناس فوتسال مازندران در خصوص حضور دو نماینده از مازندران در لیگ برتر فوتسال کشور گفت: حضور دو تیم در سطح لیگ برتر کشور شاید به لحاظ کمیت مناسب دیده شود، ولی نشان رشد فوتسال استان نیست.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،علی هاشمی کارشناس فوتسال مازندران در خصوص حضور دو نماینده از مازندران در لیگ برتر فوتسال کشور و شرایط فعلی فوتسال استان مازندران اظهار داشت: شرایط فوتسال مازندران جدا از شرایط ورزش بخصوص فوتسال کشور نیست.

هاشمی افزود: مشکلات ساختاری رقابت باشگاههای خصوصی و دولتی با هم، عدم ثبات مدیریتی در تیم های دولتی،نداشتن ساختار مناسب در کلیه باشگاهها از لیگ های برتر تا سطوح پایین در سطح ملی و باشگاهها وجود دارد.

وی ادامه داد: فوتسال مازندران با چند چالش جدی مواجه است. عدم رقبت سرمایه گزاران یا شرکتهای صنعتی و تجاری برای ورود به ورزش و بخصوص فوتسال، نبود ساختار مناسب در باشگاههای استان، اداره باشگاه ها توسط افراد غیر متخصص و نداشتن اعضا هیات مدیر قوی و کارآمد، انفرادی اداره کردم تیم ها توسط افراد و … همین مشکلات در ساختار هیات فوتبال استان هم وجود دارد،همه این موارد باعث عدم رشد فوتسال استان در چند سال اخیر گردیده است.

هاشمی در خصوص حضور دو تیم در سطح اول فوتسال کشور گفت: حضور دو تیم در سطح لیگ برتر کشور شاید به لحاظ کمیت مناسب دیده شود، ولی نشان رشد فوتسال استان نیست. باید دید این تیم ها چه ساختاری برای اداره مسیر خود دارند، آیا باشگاه هستند یا فقط تیم. آیا دارای هیات مدیره هستن یا بصورت انفرادی اداره میشوند، آیا هیات مدیره آنها از افراد متخصص از لحاظ فنی و اقتصادی و کسب درآمد تشکیل شده یا بصورت سنتی و نامی دارند، آیا باشگاهها توان تشکیل تیم های پایه در سطوح مختلف را دارند و فعالیت میکنند یا خیر .آیا کمیته فوتسال استان طرح جامع ای برای توسعه فوتسال و و نگاه حرفه ای به باشگاه ها یا تیم ها دارد یا خیر،آیا نظارت بر مدارس فوتسال که اهمیت فوق العاده ای دارد وجود دارد یا خیر!! آیا برگزاری لیگ فوتسال در رده های پایه برای کمیته فوتسال استان مهم است یا خیر!

وی ادامه داد: شواهد حاکی بر این است که نگاه کمیتی و آماری بر کیفیت در کمیته فوتسال برتری دارد و برگزاری لیگ با هر تعداد تیم و با هر کیفیت برای شان اهمیت دارد، پس آنچه موجب رشد فوتسال استان میشود چگونگی اداره باشگاه ها و تیم ها و موارد گفته شده فوق میباشد نه حضور تعداد تیم ها در لیگ، البته حضور تیم ها در سطح لیگ کشور یک ظرفیت مناسب وض است بشرط اینکه موارد ذکر شده انجام پذیرد و بتوان از این ظرفیت استفاده کرد که تا کنون نتوانستیم بخوبی استفاده کنیم.

این کارشناس در خصوص عملکرد دو تیم مازندرانی در لیگ برتر هم صحبت کرد و بیان داشت: اگه نگاهی به جدول لیگ برتر کنیم وضعیت و عملکرد تیم های مازندرانی کاملا مشهود است. هر چند زندی بتن تا این لحظه نسبت به تیم شهروند در جایگاه بهتری قرار دارد ولی وضعیت خوبی ندارد،
البته تیم زندی بتن از نظر حمایت مسولین شهری و انسجام خوبی که در شهر کلاردشت شکل گرفته از موقعیت بهتری نسبت به تیم شهروند برخوردار ، هرچند که مشکلات فنی هم در بازی تیم دیده میشود ولی میتواند با وجود انسجامی و حمایتی که در شهر کلاردشت وجود دارد و مشکلات فنی خودشو حل کند میتواند امسال در لیگ باقی بماند.

وی ادامه داد: اما تیم قدیمی شهروند در جایگاه بدی قرار دارد، شهروند دارای مشکلات فنی و ساختاری فراوانی است.متاسفانه با وجود قدمت بالای این تیم، هیچ گونه حمایتی از تیم شهروند از سوی مسولین انجام نمیشود، البته مقصر این عدم حمایت بخشی ازآن مربوط به عملکرد شهروند در سال ها گذشته است، دراین چند سال  ،نوع قرار داد بازیکنان و مقدار قراردادشان نامشخص بوده حتی هیات فوتبال استان هم در این امر دچار قصور شده و … این موارد باعث بی اعتمادی مسولین دولتی به مدیران این تیم شده است و بهانه ای برای کمک نکردن به تیم شهروند گشته است.

هاشمی بیان کرد: از طرف دیگر ساختار باشگاه شهروند در این سالها مشکلات زیادی داشته است. نداشتن هیات مدیره قوی و متخصص و اقتصادی و توانمند که بتواند از برند شهروند بخوبی درآمد زایی کند و همیشه چشم به کمک مالی دولتی داشته ،
متاسفانه این موضوع بلاخره گریبان تیم شهروند را گرفته و نتوانسته در سالی که کمک دولتی نبوده بتواند روی پای خودش بایستد و تیم خوبی روانه مسابقات کند.

وی ادامه داد: شهروند در بدترین شرایط ممکن از نظر فنی و مالی و عدم انسجام مسولین در کمک کردن به این تیم قرار دارد ،
شهروند باید برای ماندن در لیگ برتر در نیم فصل نسبت به جذب بازیکن مورد نیاز و کادر فنی مجرب اقدام کند در غیر اینصورت فقط معجزه ای می تواند تیم را در لیگ نگه دارد،

این کارشناس خاطرنشان کرد: تیم زندی بتن کلاردشت با توجه باینکه نسبت به تیم شهروند وضعیت بهتری برخوردار است خوشبختانه مسولین تیم هوشیار تر عمل کردن و از نظر فنی تیم را تقویت کردن ، این اراده و زکاوت ستودنی است ، قطعا با این روند و برطرف کردن نقاط ضعف جایگاه بهتری کسب خواهند کرد و در آینده تمام نگاه ها در فوتسال مازندران از مرکز مازندران به غرب استان کشیده خواهد شد.

هاشمی در پایان گفت: امیدوارم مسولین شهروند سریعتر اقدامات لازم جهت تقویت تیم را انجام دهند تا شاهد حضور دوباره قدیمی ترین تیم فوتسال در لیگ باشیم.

پاسخی بگذارید