بهنام احسان پور؛
تاریخ: 14:05 :: 2021/09/17
نام نویسنده: آرمان رسول پور
کشتی ایران از اصل خود دور شده است /حضور در تورنمنت ها تجربه کشتی گیران را بالا می برد

بهنام احسان پورمربی مازندرانی تیم ملی کشتی آزاد گفت: کشتی ایران از اصل خود که همان زیرگیری است دور شده است.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،بهنام احسان پورمربی مازندرانی تیم ملی کشتی آزاد در مورد حضورش در اردوهای تیم های ملی گفت: هم اکنون ۳۰ سال سن دارم و به دلیل مشغله های زندگی و سختی شرایط تمرینات چند ماه پیش از دنیای قهرمانی خداحافظی کردم.

دارنده مدال برنز قهرمانی جهان در مورد خداحافظی اش از کشتی گفت: من در سبک وزن کشتی می گرفتم و برای کشتی گیری مانند من ادامه کار بسیار سخت بود و تصمیم گرفتم که میدان را برای جوانتر ها باز کنم.
وی ادامه داد: البته کشتی گیران بسیار خوب و جوانی در سبک وزن حضور دارند که می توانند آینده کشتی ایران را تضمین کنند.
دارنده دو مدال طلای قهرمانی آسیا در مورد دعوتش به اردوها بعنوان مربی تصریح کرد: فکرش را می کردم که از من در اردوها استفاده کنند اما انتظار دعوت به اردوی بزرگسالان را نداشتم و از اطمینانی که کادر فنی و فدراسیون به من داشت قدردانی می کنم و امیدوارم که از تجربیات بزرگترها استفاده کرده و یاد بگیرم.
احسان پور در مورد شرایط تمرینات در اردوها گفت: با توجه به اینکه خودم نیز چندین سال در تمرینات تیم ملی حضور داشتم، به نظرم در دو مرحله از اردویی که حضور داشتم، تمرینات بسیار متفاوت و نسبت به قبل بهتر شده است.
وی افزود: در نوع تمرینات تغییراتی بعمل آمده که شامل نحوه برنامه ریزی تخصصی برای کشتی گیران و تمرینات بدنسازی است.
دارنده دو مدال نقره قهرمانی آسیا در مورد شرایط تمرینات در اردوهای سال های قبل و حال حاضر و عدم نتیجه گیری برخی از کشتی گیران گفت: قبلا فشار تمرینات بسیار بالا و اردوها نیز بلند مدت و طاقت فرسا بود. این شرایط برای من که در سبک وزن کشتی می گرفتم خوب نبود و بدن من در مدت زمان بالا و حضور در مسابقات مختلف تحلیل می رفت و شاید به همین دلیل بود که نمی توانستم نتیجه لازم را در مسابقات جهانی بگیرم.
وی ادامه داد: این شرایط اردوها با شرایط بدنی من سازگار نبود و به نظرم اردوهای تیم ملی باید بیشتر برای هماهنگی بین کشتی گیران، رفع اشکال و تاکتیک ها و بدنسازی هدفمند باشد. قطعا اردوی بلند مدت از نظر روحی کشتی گیران را تخریب می کند.
احسان پور تصریح کرد: شرایط تمرین هر وزن در اردوها متفاوت است بعنوان مثال شخصی مانند من نمی تواند تمرینات حسن یزدانی را انجام بدهد.
وی در مورد دلایل افت کشتی ایران در سال های اخیر گفت: به نظرم کشتی ایران از اصل خود که همان زیرگیری است دور شده، تأکید بر روی کار بدنی و بُراندن کشتی گیران بر روی یکسری بدن ها جواب می دهد و بر روی یکسری دیگر جواب نمی دهد و اگر کشتی گیری فنی نباشد نمی تواند موفق از تشک کشتی بیرون بیاید.
مربی تیم ملی کشتی افزود: اگر به کشتی گیران مدال آور دهه های گذشته مانند علیرضا دبیر، محمد طلایی، مهدی تقوی و حسن رحیمی نگاه کنید می بینید که تمامی آن ها با اجرای فن و زیرگیری توانسته اند موفق باشند و اینکه کشتی ایران به سمت زیرکتف زدن و بیرون کردن حریفان از تشک برود ما را از اصل خود دور می کند.
احسان پور گفت: من خودم بیشتر کشتی گیر زیرگیری بودم و نمی توانستم حریف را از تشک بیرون کنم و هدفگذاری تمرینات برای براندن و از نفس انداختن حریفان و بیرون کردن آن ها از تشک برای من مفید نبود.
وی ادامه داد: در حال حاضر هم این موضوع در کشتی گیران شایع شده و در اکثر کشتی گیران فقر فنی و زیرگیر نبودن مشهود است و همه به دنبال این هستند که با زیرکتف زدن و کشتی رو به جلو و بیرون کردن حریف از تشک، به پیروزی برسند. قطعا اگر یک کشتی گیری در کش و قوس ها مقابل حریف خود امتیاز از دست بدهد، جبران کردن آن با تک امتیازهای بیرون کردن وی از تشک بسیار سخت خواهد بود.
احسان پور در مورد اعزام کشتی گیران به تورنمنت های بین المللی و حضورش در جام مدوید در کشور بلاروس اظهار داشت:
قطعا کشتی گیران با حضور در تورنمنت ها ساخته می شوند و تجربیات خود را بالا می برند و این مسابقات سکوی پرشی برای آن ها به جهت موفقیت در رقابت های بزرگتر مانند مسابقات المپیک و جهانی خواهد بود.
وی در مورد عملکرد کشتی گیران در این مسابقات گفت: برخی از کشتی گیران مانند پیمان نعمتی برای اولین بار بود که در این مسابقات شرکت می کردند و عملکرد خوبی داشتند اما برخی از کشتی گیران نیز آنگونه که باید در حد خود ظاهر نشدند. البته با توجه به اینکه با تیم جوانی در این مسابقات شرکت کردیم عملکرد کلی خوب بود.
مربی تیم ملی کشتی تصریح کرد: موضوع اینکه کشتی ایران از اصل خود دور شده است، در رقابت های جام مدوید بلاروس نیز مشهود بود. ۹۰ درصد کشتی گیران ما که حداقل ۲ تا ۳ مسابقه دادند بیشتر از ۲ تا ۳ تا زیر که اصلی ترین سلاح ما ایرانی ها در کشتی بوده را نشان ندادند و این یک زنگ خطر برای کشتی ایران است و باید هرچه زودتر به اصل خود برگردیم.
احسان پو افزود: اینکه حسن یزدانی با این سبک موفق شده است دلیلی بر این نیست که سایر کشتی گیران نیز می توانند با این روش موفق باشند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: به نظرم هر کشتی گیر باید سبک خود را داشته باشد و نباید از بحث فنی و زیرگیری غافل شویم، چراکه اکثر قهرمانان کشتی ما با این روش مقابل حریفان خود پیروز بودند و برای کشور افتخارآفرینی می کردند.

پاسخی بگذارید