با انتخابات فدراسیون فوتبال؛
تاریخ: ۱۳:۲۰ :: ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
نام نویسنده: تحریریه
اساسنامه فدراسیون فوتبال با ۷۰ رای توسط مجمع تصویب شد/ اختیارات اعضای مجمع بیشتر شد!

رئیس کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال جزئیات تغییر در اساسنامه این فدراسیون را اعلام کرد.

به گزارش مازند اسپرت (مازند ورزش)،مهدی محمد نبی در حاشیه مجمع فدراسیون فوتبال اعلام کرد: اساسنامه فدراسیون با آرای اخذ شده با ۷۰ رای به تصویب حاضران در مجمع رسید.

مجمع فدراسیون فوتبال با حضور وزیر ورزش و جوانان، مهدی علی نژاد و سایر مسئولان فدراسیون در حال برگزاری است.

احمدرضا براتی در حاشیه مجمع فدراسیون فوتبال برای تصویب اساسنامه این فدراسیون درباره جزئیات اساسنامه جدید اظهار داشت: ابتدا باید از همکارانی که در سال ۸۶ اساسنامه را تصویب کرده و آن را در سال ۱۳۹۰ اصلاح کردند تا اساسنامه مدون شکل بگیرد و امور فوتبال طبق آن پیش برود تشکر می‌کنم.

براتی ادامه داد: مهمترین مسأله‌ای که سبب تفاوت اساسنامه جدید و قبلی فدراسیون فوتبال شده تعریف شکل حقوقی و ماهیت حقوقی فدراسیون است و با توجه به تلاش‌هایی که انجام شده تلاش کردیم ضمن رعایت قوانین و مقررات داخلی از نقطه نظرات سازمان‌های بین‌المللی اداره کننده فوتبال هم استفاده شود. با این وجود فعلا فدراسیون به عنوان نهادی دارای شخصیت حقوقی مستقل تعریف شده و هیأت رئیسه جدید باید ظرف یکسال پس از انتخاب خود این فدراسیون را به شکل نهاد مستقل غیر انتفاعی و غیر دولتی که مطابق قوانین داخلی فعالیت می‌کند تعریف کنند.

وی افزود: نکته دیگر این است که ترکیب اعضای مجمع عمومی فدراسیون از ۷۵ عضو به ۸۵ نفر رسیده و افزایش چشمگیری داشته است. این موضوع سبب مشارکت بیشتری هم خواهد شد.

رئیس کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: نکته دیگر تبدیل وضعیت وزیر ورزش و جوانان در ترکیب اعضای مجمع است. طبق اساسنامه جدید، وزیر ورزش به عنوان فردی که همچنان در مجمع حضور داشته و می‌تواند در مذاکرات شرکت کند حق حضور در مجمع را دارد اما حق رأی نخواهد داشت. اینگونه نیست که وزیر به شکل کلی از ترکیب اعضای مجمع حذف شده باشد اما فقط حق رأی ندارد.

براتی عنوان کرد: ‌افزایش اختیارات اعضای مجمع از دیگر تغییرات اساسنامه جدید است تا قبل از این تمام کمیته‌ها با نظر اعضای هیأت رئیسه فدراسیون انتخاب می‌شدند اما اکنون اعضای کمیته حسابرسی (مالی، حسابداری،‌حسابرسی)، کمیته انتخابات (کمیته بدوی و استیناف انتخابات) و ارکان قضایی (کمیته انضباطی، استیناف و اخلاق)  فدراسیون فوتبال با پیشنهاد اعضای هیأت رئیسه و توسط اعضای مجمع انتخاب می‌شوند. از این حیث اختیارات اعضای مجمع افزایش یافته است.

وی افزود: تعداد اعضای هیأت رئیسه هم افزایش پیدا کرده است یک عضو به نماینده هیأت‌های استانی و یک عضو به نماینده باشگاه‌ها در هیأت رئیسه اضافه شده و تعداد اعضاء از ۹ عضو به ۱۱ عضو در هیأت رئیسه تغییر پیدا کرده است.

رئیس کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال ادامه داد:پیش از این نامزدهای ریاست فدراسیون برای حضور در انتخابات باید ۱۰ تأییدیه از اعضای مجمع کسب می‌کردند و نامزدهای عضویت در هیأت رئیسه هم باید ۵ رأی به دست می‌آوردند اما اکنون تأییدیه‌های لازم برای نامزد شدن به عنوان ریاست به ۵ و برای عضویت در هیأت رئیسه به ۲ تأییدیه رسیده است. این امر سبب مشارکت بیشتر در انتخابات خواهد شد.

براتی ادامه داد:‌پیش از این سوابق مدیریتی وجود داشت ما خودمان ساز و کاری را تعریف کرده بودیم که از نظر فدراسیون فوتبال شفاف بود اما طبق نظر فیفا اصلاح شد و تغییر کرد. بر همین اساس شرایط انتخاباتی به این شکل است که کارت پایان خدمت، مدرک تحصیلی و شرایط سنی برای نامزدهای پست‌های مختلف فدراسیون فوتبال حذف شده است.

وی افزود: همچنین استقلال ارکان قضایی و انتخاباتی فدراسیون فوتبال نکته دیگری است که باید به آن اشاره شود ضمن اینکه پیش از این برای سرپرست در پست‌های مختلف فدراسیون تجویز و محدودیتی در نظر گرفته نشده بود و این موضوع به یک چالش بزرگ تبدیل می‌شد اما اکنون در صورت بدون تصدی ماندن هر یک از پست‌های فدراسیون رئیس این مجموعه می‌تواند حداکثر به مدت سه ماه برای آن پست سرپرست تعیین کند.

رئیس کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال ادامه داد: ما به کمیته بازاریابی فدراسیون تعریف تلویزیون را هم اضافه کرده‌ایم و از این به بعد کمیته بازاریابی و تلویزیون شکل می‌گیرد تا پیگیر دریافت بخش عمده‌ای از حقوق فوتبال باشد که در سال‌های قبلی نادیده انگاشته شده است همچنین کمیته حقوق به کمیته تطبیق و تدوین مقررات تغییر نام یافته و امور حقوقی هم همچنان زیر نظر دبیرکل فعالیت می‌کند. رکن صدور مجوز هم به عنوان یکی از ارکان به مجموع فدراسیون اضافه می‌شود.

پاسخی بگذارید